1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir?

kitap-kapagiPowerPoint Sunumunu görmek için lütfen tıklayınız

Zayıflama çabasındaki insanlar diyet, light, düşük enerjili, kalorisiz, az yağlı, şekersiz gibi ibarelerden ve kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, lahana çorbası, haşlanmış brokoli, söğüş salata gibi tabirler duymaktan o kadar bunaldı ki onlara hak vermemek mümkün değil. Zayıflama denilince aklınıza tatsız, tuzsuz, lezzetten uzak ve burun kıvrılan yiyecekler geliyorsa bu kitap tam size göre: 1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir?

Geniş bir bilimsel literatür taraması yapılarak yazılmış kitabın başından sonuna kadar, sağlığın öneminden, zayıflama ilkelerinden ve en önemlisi yaşam tarzı değişikliğinden bahsedilmektedir. İlk bölümde 5N 1K metodu kullanılarak (şişmanlık nedir, nasıl saptanır, nedenleri nelerdir, nerede ve ne zaman tedavi edilmelidir, kimlere başvurmak gerekir gibi sorulara yanıt aranarak) şişmanlık hakkında genel bilgilendirmeler yapılmaktadır. İkinci bölümde yazarın gerek kendi gerekse danışanlarının başından geçen olayları hikaye tadında kaleme aldığı diyet(isyen) deneyimleri anlatılmaktadır. Kitaba ismini veren üçüncü bölümde ise 1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir? sorusu yazarın bakış açısından farklı bir dille yorumlanıyor. Şişmanlığın tedavisi, zayıflamaya yönelik öneriler, yaşam tarzı değişikliği, zayıflama konusunda diyetisyenlere sıkça sorulan sorular gibi bölümlerin yer aldığı kitap, okurları diyet psikolojisinden kurtarma, gündelik yaşam ve yeme alışkanlıklarını değiştirme konularında fazlasıyla etkili olacak nitelikte tasarlanmıştır.

Öyle ki, kitabın yazarı olan Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse kitap basıldığından bu yana “keşke şu bilgiyi de ekleseydim” dediği veya yeni baskılar için revize etmek istediği bir cümle dahi bulamamış henüz. Demek oluyor ki, bahsi geçen bu sağlıklı zayıflama kitabı içerik anlamında hedefine ulaşmış. Şimdi sıra siz değerli okurlarda: Alın, okuyun ve eleştirin. Örnek olarak; neden böyle bir isim seçilmiş acaba? 1 Haftada 5 kg ağırlık kaybı çok fazla değil mi?

1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir? adıyla Boyalıkuş Yayınları tarafından Yaşam Kalitesi Dizisinin ilk kitabı olarak piyasaya çıkan eser, isminde bir ironi içermektedir. Aslında kitabın başlığında yazar, okurlara soru yöneltiyor: 1 Haftada 5 kg ağırlık kaybetmek nasıl mümkün olabilir? Siz bu kiloları ne kadar sürede aldınız? Nasıl olur da 1 hafta gibi kısa sürede 5 kg verebileceğinize inanırsınız? Neden her duyduğunuza inanıyorsunuz? Yani kitap 1 hafta gibi kısa sürede 5 kg verilemeyeceğini anlatmaktadır.

Nice insandan kilo verdiriyor, yağ yakıyor, metabolizmayı hızlandırıyor gibi duyumlar sonrası maden suyu, çim suyu, kekik suyu, ballı – limonlu su, ılık su, sirkeli su, alkali su, zayıflama çayı içtiğine ve kabak çekirdeği yediğine tanık olmuşsunuzdur. Denizde dokunmaktan bile çekindikleri yosunların tabletlerini, içeriğinde ne tür kimyasalların bulunduğunu bilmedikleri sözde “bitkisel” bazen de özellikle “kaçak” zayıflama haplarını kullandığını, hatta tok tutar düşüncesi ile pamuk yuttuğunu da duymuş olabilirsiniz. Yani bilimle yakından uzaktan ilgisi olmayan davranışlar sergilemekte üzerimize yok. Zayıflama alanı çok geniş bir yelpazede iş olanağı sağlamaktadır. Diyet ürünlerden zayıflama ilaçlarına, aktarlarda satılan bitkisel karışımlardan cerrahi operasyonlara, zayıflama çaylarından spor aletlerine kadar oldukça geniş bir pazar söz konusudur. Herkes bu zayıflama pastasından kendi payına düşeni, hatta çok daha fazlasını almaya kalkıyor. Kimisi çıkıp tek tip diyetler, protein ağırlıklı formülalar, %100 doğal olduğunu iddia ettiği ürünler, bitkisel tabletler önerirken kimisi de bazı iğnelerle veya cihazlarla zayıflattığını iddia etmektedir. Hele ki uydudan yayın yapan kanallara çıkarak, hatta televizyon programlarına sponsor olarak medyada dilediği gibi demeçler veren uzmanlar, “tanıtıcı reklam” adı altında RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) engelini de aşarak yalan yanlış beyanlarla bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Herkesin anlayabileceği sade bir dille kaleme alınan bu kitapta, mucize kürlere, şok diyetlere, sağlığınızı hiçe sayan kişilere, etik davranmayan uzmanlara, özetle; bilimsel olmayan her şeye meydan okunmaktadır.

Bu eseri diğer diyet kitaplarından ayıran en önemli unsur; içinde diyet listesinin bulunmaması, enerji hesabı yaparak kişiyi rakamlara boğmaması ve hepsinden ziyade yaşam tarzı değişikliğine sayesinde doğru ve kalıcı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olması olarak tanımlanabilir.