Gentestdiet

gentestdiet-logo
GENTESTDİET

Uzman Diyetisyen M. Turgay KÖSE’nin de uygulamakta olduğu GENTESTDİET, genetik yapınızdan, beslenme ve yaşam tarzınızdan hareketle sağlığınızı en üst düzeye çıkaracak önerilerde bulunur.

Bu yazı sayesinde tıp dünyasındaki son yeniliklerden birini tanıyacaksınız. Amerika’dan sonra ilk kez Türkiye’de hekim ve diyetisyenler aracılığı ile uygulanmakta olan bir koruyucu sağlık hizmeti bu: GENTESTDİET

GENTESTDİET Nedir?

GENTEST, genetik olarak taşıdığınız, beslenme ve sağlığınızla ilgili olabilecek varyasyonları tespit eder. Bu varyasyonların bazıları sizi hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterirken, bazıları kimi hastalıklara yatkınlığınızı arttırabilir. Genlerinizde bulunabilecek varyasyonlar toplumda birçok bireyde görülebilir ve mutlaka endişe edecek bir duruma işaret etmeyebilir.

Genlerinizde hangi varyasyonların olduğunu öğrendiğinizde genetik yapınız doğrultusunda, bütünüyle size özel en uygun diyeti ve yaşam tarzını seçerek sağlığınızı geliştirebilir, ömrünüzü uzatabilirsiniz.

GENTESTDİET Size Neler Söyleyecektir?

Kalp Sağlığınız: Bazı genetik faktörler vücudunuzun kimi besinlere nasıl bir tepki vereceğini belirleyebilir, yağ ve kolesterol metabolizmanızı etkileyebilir. Böylece kalp sağlığınızda bozukluklara yol açabilir. GENTESTDİET raporunuz kalp hastalıkları riskine karşı, genetik yapınıza özgü somut önerilerde bulunacaktır.

B Vitamini Kullanımınız: B grubu vitaminler hücrelerin gelişmesi ve yaşaması, ve ayrıca cilt sağlığı için de çok önemlidir. Bazı genetik varyasyonlar B vitaminlerinden yararlanma kapasitenizi azaltabilmektedir. Bu durumun ortaya konulması B vitamininden zengin besin desteği ile etkili önlemler almanızı sağlayacaktır.

Detoksifikasyon Özellikleriniz: Genler vücudunuzun kendini zararlı toksinlerden ne derece temizleyebileceğini belirler. GENTESTDİET raporunuz, eğer gerekiyorsa vücudunuzun etkili bir şekilde temizlenmesi için bazı özel gıdalar önerecek ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

İnflamasyona Karşı Korunmanız: İnflamasyonun birçok hastalıkla ilgisi ortaya konmuştur. Başta kalbiniz ve eklemleriniz bundan etkilenmektedir. GENTESTDİET raporunuz, inflamasyonla mücadele etmek için hangi gıdaların tüketimini arttırmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kemik Sağlığınız: Bazı genetik faktörler kemik yapınızın güçlü kalması için almanız ve almamanız gereken gıdalar olduğuna işaret edebilir. GENTESTDİET raporunuz sağlıklı bir yaşlılık dönemi, kaliteli bir yaşam için bu alanda da somut öneriler sunacaktır.

Antioksidan Mekanizmalarınız: Hücrelerinizde ortaya çıkan serbest radikaller, yaşlanmaya ve kanser dahil birçok hastalığa yol açabilir. Antioksidanlar bunlarla mücadele için gereklidir. Kimi genetik varyasyonlar, antioksidan kapasitenizi düşürmüş olabilir. GENTESTDİET raporunuz böyle bir durumu tespit edip, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

İnsülin Duyarlılığınız: Genlerinizde insüline duyarlılığınızı azaltacak varyasyonlar var ise, GENTESTDİET raporunuz metabolik sendromdan ve şeker hastalığından korunmak üzere size özel bir beslenme ve yaşam tarzı önerecektir.

GENTESTDİET Size Neler Söyleyecektir?

GENTESTDİET yaptırmak için kan vermeye veya acı verecek herhangi bir uygulamaya gerek yoktur. Hekiminizin veya diyetisyeninizin desteği ile beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızla ilgili bir bilgi formunu doldurmanız ve minicik bir fırçayı yanağınızın iç tarafına bir dakika süreyle sürtmeniz yeterli olacaktır.

GENTESTDİET Analizleri, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren Türkiye’nin en yüksek kapasiteli genetik polimorfizm analiz merkezi olan GENAR Biyoteknoloji ve Moleküler Genetik Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları’nda gerçekleştirilmektedir.

Yapılacak analizlerden sonra, en geç 3 hafta içerisinde yaşam ve beslenme tarzınızı genetik yapınızın ışığı altında değerlendiren GENTESTDİET raporunuz hazır olacaktır.

Raporda yer alan öneriler pratik ve etkili olup, kısa ve uzun vadede sağlığınızı geliştirecek, sizi hastalıklardan koruyacak ve en önemlisi kendinizi daha iyi hissetmenize yol açacaktır.

GENTESTDİET Analiz Raporu Şu Bilgileri İçerir:

– Genetik profiliniz
– Size özel beslenme ve yaşam tarzı önerileri
– Genler, beslenme ve sağlık hakkında bilgiler
– Vitamin ve minerallere yönelik bir rehber
– Sık sorulan sorular ve cevapları
– Temel kavramların açıklamaları

GENTESTDİET raporunuzun sunacağı öneriler tamamen sizin bünyenizin ihtiyaçları doğrultusunda olacaktır.
GENTESTDİET ile

· Kalp ve koroner damar hastalıkları,
· Felçler ve beyin damar hastalıkları,
· Diyabet,
· Metabolik sendrom,
· Bazı kanser türleri,
· Osteoporoz

siz ve sevdikleriniz için birer risk olmaktan çıkabilir.

GENTESTDİET’i yaşam boyu sadece bir kez yaptıracaksınız.

İşin en güzel tarafı; saptanan herhangi bir polimorfizm durumunda yaşam tarzınızda bazı ilkelere dikkat ederek olası bir sağlık problemine karşı pozitif bir müdahale şansınızın bulunması.

GENTESTDİET, sınırlı sayıda seçkin sağlık kuruluşunda, bu konuda özel eğitim almış, yetkili hekim ve diyetisyenlerce uygulanmaktadır.