Light Ürünler

‘Light besin’ ne demektir?

Light kelimesi İngilizce’den dilimize geçen; hafif olan, fazla yük olmayan şeyler için kullanılan bir kelimedir. Beslenme biliminde light besin denildiğinde enerji içeriği açısından referans ürünlere göre daha az enerji içeren ürünler akla gelmektedir.

Bir ürünün light olması hangi kriterlere göre belirleniyor?

Bir ürüne light ibaresinin eklenebilmesi için enerji içeriğinin referans ürünlere göre en az %33 oranında düşürülmesi gerekmektedir. Bu durum genelde şeker ve yağ içeriğinin kısıtlanması ile gerçekleştirilmektedir.

Özellikle yazın light ürünlerin daha fazla tercih edildiği gibi bir durum söz konusu mudur?

Özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde light ürünlerin tüketiminde biraz daha artış görülmektedir. Kışın kat kat giyinerek saklanan fazla kiloların yaz mevsiminde açıkça ortaya çıkmasından endişe eden kişiler light ürünlerin tüketimine biraz daha ağırlık vermektedir. Genelde estetik kaygılardan kaynaklı olarak yaz mevsimi öncesinde bu tür ürünlerin tüketimi artış göstermektedir.

Light ürünler kilo vermede etkili midir?

Light ürünlerin lif yani posa içeriği daha fazla olduğu için doygunluk hissi daha da uzun süre devam etmektedir. Bu bağlamda kilo verme konusunda kişiye destek olacaktır. Ancak ne de olsa light diyerek fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etkiler de gösterebilmektedir. Sonuçta light da olsa enerji içerdikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle tüketim miktarına ve tüketim sıklığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Light besin tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar neler olabilir?

Bir ürünün üzerindeki light ibaresi o besinin gün içerisinde serbestçe tüketilebileceği, hiç enerjisinin içermediği anlamına gelmemektedir. Sonuçta lezzet veren birtakım öğeler (yağ, şeker, un, tuz…) mevcuttur. Bunlardan herhangi birinde yapılan bir azaltma diğerindeki artış ile kapatılmakta ve lezzet bu şekilde korunmaktadır. O nedenle light ürünler satın alınırken etiketleri iyi bir şekilde okunmalı ve yorumlanmalıdır. Uygun olan ürün de serbestçe tüketilmemeli, eşdeğeri olan başka bir besinin yerine tercih edilmelidir (Örnek olarak light bisküvi yenildiğinde günlük ekmek tüketimini biraz kısıtlamak gibi). Aksi takdirde farkında olunmadan yüksek oranda enerji alımına, dolayısıyla kilo kazanımına yol açabilir.

Süt ürünlerinin light olanlarını tercih etmek sağlıklı yaşam için ne kadar etkili, ne kadar önemli?

Markası, fiyatı ne olursa olsun süt ürünlerindeki light ibaresine kesinlikle güvenilebilir. Çünkü süt ürünlerinde teknolojik yöntemlerle içermiş olduğu yağ miktarı azaltılmakta, besin değerinde hiçbir azalma oluşmamaktadır. Örnek olarak yağsız (light) süt ile tam yağlı süt kıyaslandığında 1,75 kat enerji, 16,5 kat yağ ve 7 kat kolesterol farkı olduğu görülmektedir. Öte yandan içerdiği vitamin ve mineral değerlerinde hiçbir farklılığın olmaması light sütü üstün kılan en önemli özelliklerden biridir.