Biyografi

2Uzman Diyetisyen
M. Turgay KÖSE

1977 İstanbul doğumlu Köse, ilk ve ortaöğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2001 yılında derece ile mezun oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yedek subay diyetisyen olarak askerlik görevini tamamladı. Sonrasında Florence Nightingale Hastanesi Diyabet, Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Merkezi bünyesinde Diyetisyen olarak çalıştı. 2004’te Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans (M.Sc.) programını tamamlayarak “Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Uzmanlığı” diplomasını aldı.

Türkiye Diyetisyenler Derneği başta olmak üzere çeşitli dernek ve kulüplere üye olan Köse, hem bireysel hem de kurumsal anlamda beslenme danışmanlığı ve eğitimi çalışmalarını 2004-2011 yılları arasında kurucusu olduğu Etik Diyet Danışmanlık’ta sürdürdü. 2012 yılından itibaren Sianji Well-Being Resort bünyesinde faaliyet gösteren Sianji Life departmanında yönetici ve uzman diyetisyen sıfatı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse kongre, sempozyum, seminer, fuar, radyo ve televizyon programlarında konuşmacı; çeşitli gazete, dergi ve web sayfalarında köşe yazarı olarak görev aldı. Beslenme ve diyet alanındaki ilk kitabı Beslenme ve Diyetetik 2007’de yayımlandı. Şef Ali Akbalık ile birlikte hazırladığı sağlıklı, lezzetli ve düşük enerjili yemek tarifleri içeren son kitabı Lezzet Düşkünleri de Kasım 2019’da raflarda yerini alacak.